Na surowo? Gotowane? Zmielone? Całe ziarna? Podpowiadamy, jak jeść nasiona chia i jak je przygotować, by najpełniej cieszyć się ich walorami odżywczymi. Zobaczcie, do czego jeszcze można ich użyć. Nasiona chia mogą być świetnym dodatkiem do wielu potraw i zdrowszą alternatywą dla wielu produktów.
Nasiona chia na surowo w formie suchej
Nasiona chia mają dość neutralny, lekko orzechowy smak. To sprawia, że jako surowe, suche ziarna będą świetnym dodatkiem do wielu potraw. Można używać ich w formie posypki do sałatek, kanapek. Świetnie uzupełnią w składniki odżywcze muesli lub inne zbożowe mieszanki, które jemy na śniadanie. Mogą być także zdrowym, odżywczym dodatkiem do owoców lub deserów.
Zasadnicze pytanie, które pojawia się, gdy spożywamy suche ziarna dotyczy ich postaci. Lepiej je zmielić, czy jeść ziarenka w całości? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Żadne z badań czy opinii dietetyków nie wskazują, która forma będzie lepsza. Pojawiają się głosy, że zmielone nasiona są lepiej przyswajalne. Jednak nie zostało to w żaden sposób potwierdzone. A zatem – jedzmy je w takiej formie, jaką po prostu wolimy. Jeśli jemy je na sucho, pamiętajmy, by ciągu dnia nawadniać organizm.
Nasiona chia na surowo w postaci puddingu
Pudding z nasion chia to jedna z najpopularniejszych postaci, w jakiej zjadamy nasiona. Jednocześnie słowo pudding najlepiej określa to, co powstaje z chia po ich zalaniu zimnym płynem. Szałwia hiszpańska pod wpływem płynu pęcznieje. To dla niej bardzo charakterystyczne. Ma duże zdolności absorpcyjne – może wchłonąć aż 12 razy więcej płynu niż sama waży. Po zalaniu nasiona chia przeistaczają się w gęsty żel, który swoją postacią nieco przypomina nasze rodzime siemię lniane.
Nasiona chia możemy zalać w zasadzie dowolnym płynem – wodą, sokiem, jogurtem, mlekiem czy napojem roślinnym. Odpowiednie proporcje to 1 porcja nasion i 9 porcji płynu. Pęcznienie nasion to proces, który trwa kilka godzin – najlepiej zatem na taki czas odstawić mieszankę, zanim jej użyjemy. A może być wykorzystana do przyrządzenia deserów, koktajli lub zjedzona w wyjściowej postaci.
Nasiona chia w gotowaniu i pieczeniu
Szałwii hiszpańskiej można używać także jako dodatku do wielu potraw. Sproszkowana świetnie służy do zagęszczania zup, sosów a nawet dżemów. Bardzo często dodawana jest do wypieków – ciast, ciasteczek, chlebów. Świetnie sprawdza się także jako składnik placuszków warzywnych. W obu przypadkach chia działa podobnie do jajka – pomaga połączyć składniki i uzyskać odpowiednią konsystencję.
Jak widać, nasiona chia mogą być zdrowszą alternatywą dla wielu produktów używanych podczas gotowania i pieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że pod wpływem obróbki termicznej stracą część swoich wartości odżywczych.